Captains, 1st XV Badges and Centurions

Captains

2016 – Christo McNish
2015 – Jody Burch
2014 – JG Giliomee/M. Newman
2013 – JG Giliomee
2012 – F Prinsloo
2011 – N de Villiers
2010 – F Prinsloo
2009 – C van Rensburg
2008 – J Gouws
2007 – J Gouws
2006 – T Webb
2005 – D Serdyn
2004 – C van der Merwe
2003 – A Goddard
2002 – F Abderouf
2001 – R Adama
2000 – W Hickenbotham
1999 – W A Swanepoel
1998 – W A Swanepoel
1997 – W A Swanepoel
1996 – H Jordaan
1995 – C Richardson
1994 – F Dercksen
1993 – F Dercksen
1992 – F Dercksen
1991 – M van der Spuy
1990 – E Coppin
1989 – C Marais
1988 – J Calitz
1987 – P J Smit
1986 – R Smith/B Foulkes

1st XV Badges

2019:
Davon Raubenheimer
Dylon Fairbridge
Hogo Swart
Ivan Kuntz
Jacobus (Koos) Loubser
Mncedisi (Michael) Joni
Walter Smit
Sinethemba (Snaz) Mapaqa

2018:
Angelo Nelson
Curtis Jonas
Dean Basson
Edrich Pretorius
George Linde
Logan Basson
Lohann Louw
Martin Van Wyk
Nathan Meilhon
Qaqambile Mnwetyana
Raeez Salie
Rayhaan Lombaard
Johan Herbst
Ruan Mostert
Wynand Maclachlan
Robbie Trueman
Yves Bashiya

2017:
Albert Loubser
Brandon Ashser-Wood
Brendon Groenewald
Grant Muller
Iewan Bartels
Jade Kriel
Jason Kriel
Jonathan Raphael
Justin Moberly
Louis Nel
Luke Van Der Smit
Morne Smal
Ross Beckett
Siphiwokuhle Bakeni
Siya Alam
Steven Robbeson
Valentino Wellman

2016:
Caleb Rightford
Enoch Panya
Freddy Muller
Harlon Klaasen
Juwell Samuels
Patrick O’brien
Roderick Dalton
Wesley Cloete

2015:
Earl Lewis
Jacques Oosthuizen
Jason Marcus
Monty Dumond

2014:
Calvin Kotze
Craig Pheiffer
Denzel Riddles
Dylan Tidbury
Jody Burch
Sphephelo Buthelezi

2013:
Morgan Newman
Neil Cleghorn
Nieuwoudt Gresse
Shane Vallender
Waldo Prinsloo
Wilco De Wet

2012:
CHRISTO Mcnish
Claude Burger
Dugald Robertson
Henk Franken
Marcell Du Toit
Wouter Watermeyer

2011:
Benni Adams
Greg Van Jaarsveld
Liam Slatem
Martin Du Toit
Martin Truter
Michael Ledwidge
Morne Botes
Rod Labuschagne
Solomzi Tyibilika
Tiaan De Kock

2010:
Attie Winter
Gareth Rowe
Jaco Nel
Janno Van Zyl
Jason De Villiers
Jeffrey Williams
Mzwanele Zito
Rikus Smit
Thabani Sangweni
Tian Fick

2009:
Alshaun Bock
Bertus Smit
Dustin Jinka
Elric Van Vuuren
Francois Prinsloo
Hedley Wessels
Hein Gordon
Jaco Du Toit
Jacques Rossouw
Jg Giliomee
Liaan Scriven
Louis Loubser
Maurice Reid
Noel De Villiers
Pierre Bouwer
Stephan Du Toit

2008:
Clinton Van Rensburg
Gerhard Voss
Pierre Cronje
Terry Jacobs

2007:
Anton Vd Westhuizen
Ashley Down
Gerber Basson
Jaco Gouws
Jandre Du Plessis
Niekkie Viljoen
Rynard Van As
Vaughn Botha

2006:
Gavin Pfister
Huw Pryce-Jones
Koos Eksteen
Shawn du Plooy
Simba Chikona

2006:
Gavin Pfister
Huw Pryce-Jones
Koos Eksteen
Shawn Du Plooy
Simba Chikona

2005:
Barnie Smal
Bradley Fortuin
Brendan Leask
Du Toit Serdyn
Eugene Maqwelana
Jaco Stadler
Jacques Geldenhuys
Jason Botha
Kevin Williams
Mark Willard
Mcneal HENDRICKS
Michael Green
Mo Barendse
Neil Ritchie
Tommy Webb
Wilfred Pieterse
Wynand Myburgh

2004:
Blake Ellis
Carel Vd Merwe
Charles Grobler
Dayle Shortt
Jacques Pitout
Jj De Villiers
Raphael Houston
Renier Bester
Ricardo Booysen
TYRON Mctavish
Wayne Mealing
Wayne Williams

2003:
Rob Tilson
Abdullah Daniels
Alan Goddard
Benjamin Cooke
Wouter Bezuidenhout

2002:
Phillip Van Reenen
Patrick Holman
Andrew Picoto
Matthieu Pierre
Ryan Ten Derschate
Steve Trimmel
Koos Westraadt
Rob Tilson

2001:
Conrad Shultz
Paul Lenz
Almero Theart
Philip van Reenen

2000:
Faldie Abderouf
Andrew Downey
Josh Raisun
Shaun De Jager
Johan Botha
Andre Le Roux
Jason O’brien
Robbie Tucker
Phillip Meyer
Rod Saffy
Mario Van Zyl
Bruce Little
Riedah Adams

Centurions

Steve Ray

Jandre du Plessis

JG Giliomee

Janno van Zyl

Vaughn Botha

Pierre Cronje

Terry Jacobs

Greg van Jaarsveld

Gareth Rowe